Beslenme ve Diyet Sağlık

Seylan Çayı Faydaları

seylan çayı faydaları

Seylan Çayı’nın Besin Değerleri ve Kafein İçeriği

Polifenoller, temel olarak, antioksidan özellikleri ile bilinen doğal bitki besin kaynaklarında bulunan bileşiklerdir. Çay genel olarak birincil kaynak olarak belirtilir, ancak organik çikolatada, bazı meyve ve sebzelerde ve ayrıca sızma zeytinyağında bulunur. Çayı bu kadar özel yapan bu polifenollerdir. Antioksidanların yanı sıra, çay kafein de içerir. 200 ml seylan çayı 58 miligram kafein içerir, yeşil çay ise bu miktarın yarısı kadardır. Diğer taraftan, beyaz çay, yapıldığı yere göre 6 ila 75 miligram arasında kafein içerebilir. Bu miktarlar çoğu yetişkin için genellikle güvenlidir, çünkü Diyet Yönergeleri Danışma Komitesi (DGAC), günde 400 miligram kafein’in uzun vadeli sağlık risklerinin artmasıyla bağlantılı olmadığını tespit etmiştir.

Seylan Çayın Potansiyel Yararları

Seylan çayı iki şekilde gelir – siyah çay veya yeşil çay. Siyah çay yaprakları fermente edilerek yapılır ve daha popülerdir. Öte yandan yeşil çay fermente edilmemiştir ve yüksek antioksidan seviyeleri ile bilinir. Her iki durumda da, yayınlanmış araştırmalar çayın yardımcı olabileceğini göstermiştir:

Sağlıklı kiloyu destekler– Seylan çayı düşük kalorili olup kalori tüketimini takip edenler için faydalı bir içecektir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir – Seylan çayı vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmanıza yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir. Bu da, bağışıklık sisteminizin patojenik mikropları uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Kalbinizi korur – Yapılan bir çalışma, siyah veya yeşil çayın tüketilmesinin, özellikle prehipertansif ve hipertansif olanlar için tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösterir.

Kanser riskinizi azaltır – Polifenoller, çay içerisinde bulunan özel bir antioksidan türüdür. Araştırmalar, yeşil çay içmenin sindirim sistemi ile ilgili kanser riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı cilt bakımı – 2017 de yapılan bir çalışma, yeşil çayın, ultraviyole ışınlamaya bağlı cilt yaşlanmasına karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu bulmuştur.

Diyabeti yönetir – Seylan çayını içmek, özellikle orta şiddette egzersizler yapmadan önce tüketildiğinde, diyabetiklere faydalı olabilecek kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

İşyeri sağlığı

Mustafa

Lifli Gıdalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahadır

Detoks diyetleri gerçekten işe yarıyor mu?

Mustafa

Bir yorum yap