Sağlık

Sırt ağrısı

sırt agrısı

Sırt ağrısı çok yaygındır ve her yaştan insanı etkiler. Genellikle birkaç gün veya bazen haftalar içinde iyileşirken, sırt ağrısı uzun süre devam edebilir.

Sırt ağrısı nedir?

Sırt ağrısı genellikle sırtta ağrı, gerginlik veya sertlik gibi hissedilir.

Ani hareket veya düşme, yaralanma veya tıbbi durum da dahil olmak üzere birçok şey buna neden olabilir. Ağrı genellikle kemiklerin, disklerin, tendonların, kasların ve bağların birlikte çalışmasıyla ilgilidir.

Çoğu insan yaşamının bir noktasında bel ağrısı yaşar. Dünyadaki her 6 insandan 1’inin sırt ağrısı vardır. Çoğu çalışma yaşı ve eşit sayıda kadın ve erkek etkilenir.

Sırt problemleri, genç ve orta yaşlı yetişkinler arasında sık görülen bir nedendir, ancak yaşamın erken dönemlerinde de başlayabilirler – 8 ile 10 yaş arası.

Eğer kendinizde sırt ağrısı yaşıyorsanız, hareketinizi çok fazla kısıtlamamak önemlidir. Sırtınız çok acı verici olsa bile, yavaş ve yumuşak hareketler yaparak hala yatakta uzanmaktan daha iyidir. Sırtınızı hareket ettirirseniz daha esnek hale gelir.

Bundan sonra ne yapacağınızdan emin değil misiniz?

Sırt ağrınız hakkında endişeleriniz varsa, neden tıbbi yardıma başvurmanız gerektiğiyle ilgili tavsiye almak için internetten sağlık kuruluşları ile iletişime geçin.

Ağrılı semptomları hafif bir duygudan şiddetli bir acıya kadar değişebilir. Tüm ağrı, aksi kanıtlanana kadar kalp ile ilişkili kabul edilir.

Kalp krizi, yaşlı insanlarda gençlerden daha yaygındır, ancak her yaştan insanlarda ortaya çıkabilir.

Kalp krizi geçiren kişilerde bu semptomlardan sadece biri veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Aniden ortaya çıkabilir veya dakikalar içinde gelişebilir ve giderek daha da kötüleşebilir. Semptomlar genellikle en az 10 dakika sürer.

Uyarı işaretleri şunları içerebilir:

  • Göğsünüzün ortasındaki rahatsızlık veya ağrı – göğsünüzün üzerinde oturan bir fil gibi bir ağırlık, sıkışma veya baskı veya göğsünüzün etrafında bir kemer sıkması veya kötü bir hazımsızlık durumu
  • kol, omuz, boyun, çene veya sırtta rahatsızlık
  • boğazında boğulma hissi
  • kollarınız ağır veya işe yaramaz hissediyor
  • nefes darlığı
  • mide bulantısı hissetmek
  • soğuk bir ter
  • baş dönmesi veya hafif başlı hissetmek.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Etkili 6 Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Bahadır

Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

Bahadır

“Sekerden kurtulma”ya hazır mısınız?

Mustafa

Bir yorum yap