Cilt Bakımı Sağlık Yüz Bakımı

Siyah nokta ‘dan kurtulmak için 9 ipucu

siyah nokta

Siyah nokta herkes için bir sorundur. Günlük yaşantımızı etkileyen bu problemden evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz 9 basit yol ile kurtulabiliriz.

Siyah nokta ‘dan nasıl kurtuluruz

1. Limon suyuLimonun içinde bulunan asit doğal bir ağartma ve temizleme aracıdır.
2. Aloe Veraİçerdiği C,A ve E vitaminleri ile siyah nokta azalmasına yardımcı olur ve cildi besler.
3. YoğurtCildi aydınlatan ve eksfoliye eden yüksek miktarda laktik asit içerir.
4. Elma sirkesiİçerdiği alfa hidroksi asit ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Cildi beslemek ve iyileştirmek için vitamin ve mineral bakımından da zengindir.
5. HidronikonSiyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olan bir ağartma maddesi.
6.  RetinoidHızlı hücre dönüşümü teşvik eden güçlü bir A vitamini. Cildin dış tabakasını dökerek ve hücre yenilenmesini teşvik ederek çalışır. Ayrıca melanin üretimini de engelliyor.
7. Salisilik asitCildi yumuşatarak siyah lekelerin yapışmasını hafifletir, böylece kolayca sıyrılmasına yardımcı olur.
8. Glikolik asitŞekerden türetilen bir AHA (alfa hidroksi asit). Yeni cilt hücrelerinin büyümesini desteklemek için ölü deriyi sarar. En az% 10 içeren bir formül kullanın.
9. Kimyasal ilaçlar, mikrodermabrazyon ve lazer tedavisiBu tıbbi prosedürler, cildinizin dış epidermisi üzerindeki pigmentasyon kusurlarını fiziksel olarak yok eder.

Doğal yollar ile siyah nokta yok etme

1. Limon suyu uygulama

Limon suyunun asitliği bir ağartma maddesi gibi davranır ve yüzünüzdeki renk kaybını azaltmaya yardımcı olur.1 adet limonun suyunu siyah noktalarınza bir pamuk yardımı ile günde iki kez uygulayarak iki hafta içinde sonuç elde edebilirsiniz. Cildinizin limon suyuna nasıl tepki vereceğini görmek için ilk önce yüzünüzün küçük bir bölgesinde bunu test etmek iyi bir fikirdir. Hassas bir cildiniz varsa, suyu biraz su ile seyreltmeyi deneyebilirsiniz.

siyah nokta

2. Aloe Vera jeli

Aloe vera bitkisinin jeli, A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlarla doludur ve siyah noktaların ve hatta cilt tonunun azaltılmasına yardımcı olur. A vitamini, cildinizin doğal dökülme sürecini hızlandırır, C vitamini parlatır. Cilt ve E vitamini epidermisi yeniler. Aloe, güneş ışığından kaynaklanan karanlık noktalara sahip olmanız durumunda özellikle iyi çalışır çünkü bitki, güneş yanıklarını hafifletmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Bir sağlık gıda mağazasında% 100 aloe vera jeli satın alabilirsiniz, ancak doğrudan bitkiden jel kullanılması tercih edilir. Bunu yapmak için, bir aloe vera yaprağı parçasını kesin ve ikiye bölün. Jöle benzeri eti çıkar ve bunu direkt olarak cildinize uygulayın.

siyah nokta

3. Yoğurt

Yoğurt, cildi aydınlatan ve eksfoliye eden yüksek miktarlarda laktik asit içerir. Yoğurdu cildinize doğrudan maske gibi uygulayın ve yıkamadan önce 20 dakika bekletin.

siyah nokta

4. Elma sirkesi

Antioksidanlar ve mineraller bakımından zengin olan elma sirkesi, her türlü rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan popüler bir ev ürünüdür.

Elma sirkesini ve suyu karıştırın. Bunu yüzünüzün tamamına uygulayın, içine su katacağınız için pH dengesi olacaktır. Yüzünüzü durulamadan önce 20 dakika bekletin.

siyah nokta

5. Hidrokinon

Piyasada karanlık noktalardan kurtulmaya yardımcı olan çok sayıda ürün bulunmaktadır. Hidrokinon, siyah noktaları çıkarmaya yardımcı olan ve ciltte kullanmak için güvenli olan bir ağartma maddesidir.

6. Retinoid

Retinoid, hızlı hücre değişimini teşvik ederek çalışır. Eski deri hücreleri öldüğünde, yeni hücrelerin büyümesi için yol açarlar. Retinoid ayrıca melanin üretimini de kaldırır (cildinizin koyu lekeler oluşturan pigmentleri).

Reçetesiz satılan tedavileri satın alırsanız, bulacağınız bileşen, ciltte doğal olarak bulunan A vitamini olan “retinol” olarak adlandırılır. A vitaminin bu formu retinoid kadar güçlü değildir. Bu maddeyi kullanacaksanız alırken “Retinoid” yazmasına dikkat edin.

siyah nokta

7. Salisilik Asit

Sivilce tedavisinde kullanılan salisilik asidi duymuş olabilirsiniz, fakat aynı zamanda siyah noktaları hafifletmek için de kullanılabilir. Salisilik asit, cildin en dış tabakasının yumuşamasına ve soyulmasına neden olur. Bu, ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur ve yeni hücrelerin yüzeye çıkmasına izin verir.

8. Glikolik Asit

Şekerden türetilen bir AHA (alfa hidroksi asit). Yeni cilt hücrelerinin büyümesini desteklemek için ölü deriyi sarar. Dermatologlar sonuçları görmek için en az% 10 glikolik asit içeren bir ürün kullanılmasını önermektedir.

siyah nokta

9. Tıbbi Tedaviler

Paranız varsa ve hızlı sonuç almak istiyorsanız, tıbbi tedavileri tercih edebilirsiniz. Siyah noktalar için yaygın tedaviler arasında kimyasal soyma, mikrodermabrazyon ve lazer tedavisi bulunur. Kimyasal soyma ve mikrodermabrazyon, cildin üst tabakasını kaldırarak cildin yenilenmesini sağlar. Lazer tedavisi, belirli bir alanda birikmiş melaninleri azaltan farklı tipte lazerlerin kullanımını içerir. Doktorunuza danışmak ve cilt tipiniz için hangi tedavinin en iyi olduğunu sormak en iyisidir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Kilo kaybetme rehberi

Mustafa

Detoks Banyosu Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap