Ruhsal Sağlık Yaşam

Solak Olmak Ruh Sağlığını Etkileyebilir mi?

Solak insanlar ve ruh sağlığı

İrlanda’daki University College Dublin’de ekonomi profesörü olan Kevin Denny, kendisi solak değildir ama ruhsal sağlık ile yakından ilgilenmeyi sever. Yaptığı büyük araştırmalardan biride solak insanların ruh sağlığı üzerineydi.

Şizofreni gibi psikotik bozuklukların olasılığı ile solaklığı ilişkilendiren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ancak Denny, özellikle de majör depresyon olmak üzere, affediliş bozukluklarıyla bağlantılı olup olmadığını öğrenmek istedi. 12 Avrupa ülkesinden gelen büyük nüfusa ait anket verilerine bakıldığında, sol elini kullananların depresyon belirtilerinin sağ elini kullananlara göre daha fazla olduğunu gördü.

Royal Society B’nin Biyolojik Bilimler Felsefi İşlemleri’nde yayınlanan bir makalede, solalaklar hakkında daha rahatsız edici şeyler vardır. Cornell Üniversitesi’nde insani gelişim ve psikoloji dalında baş profesör olan Daniel Casasanto’ya göre, majör depresyon vakalarında kullanılan yaygın bir tedavi, geneli baz alarak uygulanmaktadır. Nüfusun %50’si sağ elini kullandığı için tedavi sağlak olanlara göre hazırlanmıştır.

İlaç veya psikoterapiye cevap vermeyen majör depresyon veya anksiyetesi olanlar bazen elektriksel veya manyetik stimülasyon ile tedavi edilir. Beynin sol tarafına hafif elektrik akımı uygulanır çünkü çalışmalar bunun duyguları kontrol eden bölge olduğunu göstermiştir. Pek çok çalışma, mutluluk, gurur ve öfke gibi duyguların ve ilişki kurma ile bağlantılı duyguların beynin sol tarafında kontrol edildiğini, korku, koruma veya kaçınma ile ilgili duyguların ise sağ tarafta yer aldığını ileri sürülmektedir.

Ancak Casasanto, bu düşüncenin neredeyse yalnızca sağ elini kullanan insanlara yönelik yapılan çalışmalara dayandığını fark etti. Ancak solak insanlarda beynin çalışma sisteminin farklı olduğunun göz önüne alınmadığını düşünüyor.

Casasanto, nüfusun yaklaşık yüzde 50’sinin sağlak, yüzde 10’unun solak olduğunu ve kalan yüzde 40’ının ortada bir yerlerde olduğunu söylüyor. “Yani standart tedavi popülasyonun sadece yarısına uygundur” diyor. Bu yüzden solak insanlar üzerinde yapılan tedavinin, kişinin psikolojisini daha kötü etkiyelebileceğini söylüyor.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Alkolün beyne etkisi

Mustafa

Yerde uyumak sırtımız için daha mı iyi?

Bahadır

Çok Uyumanın Nedenleri

Hakan Kaygısız

Bir yorum yap