1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. Spor saat kaçta yapılmalı?

Spor saat kaçta yapılmalı?

Günün hangi saatinde spor yapmalıyız?

Bazı insanlar koşu ayakkabılarını giymek için şafak vaktinde ayağa kalkarken, bazıları öğleden önce tek bir egzersiz yapamazlar. Egzersiz yapmak için mükemmel zamanı bulmak, kişisel tercihler kadar önemlidir. Kişi egzersiz yaparken en iyi verimi almak için iyi hissetmek zorundadır – ancak sabahları kaslar sıkıysa ya da çok geç saatlere kadar uyumak sporu kötü etkiliyorsa – işler değişebilir. Spor saat kaçta yapılmalı? sorusunu zamana göre inceleyim.

Öğleden sonra spor yapmanın avantajları

Birçok insan sabah erken yapılan sporun faydalarını bilir ama öğleden önce antreman yapamıyorsanız, üzülmeyin. Araştırmalar, vücudun spor salonlarına düzenli gidildiğinde uyum sağlayabileceğini gösteriyor, bu yüzden spor salonuna her gün saat 4’te varacak olursak, o zamanlar günün herhangi bir saatinde olduğundan daha iyi performans gösterebiliriz. Bu bulgular, belirli bir egzersiz zamanına alışmanın daha iyi performans, daha yüksek oksijen tüketimi ve daha düşük tükenme ile sonuçlanabileceğini öne süren daha önceki araştırmalarla benzerlik göstermektedir.

Vücudunuzun sıcaklığı, egzersizin kalitesini belirlemede önemli bir faktördür. Soğuk bir vücut kasları sert, verimsiz ve burkulmaya karşı hassas olabilirken, daha yüksek vücut ısısı kasları daha esnek hale getirir. Vücut ısısı tipik olarak gün boyunca artmaktadır, bu yüzden vücut ısısı en yüksek olduğu zaman, öğleden sonra kas gücü ve dayanıklılığı doruğa ulaşabilir. Öğleden sonra, daha iyi reaksiyon süresi, hızlı kalp atış hızı ve düşük kan basıncı olduğunda, performans gelişir ve genel yaralanma olasılığını azaltır.

Hormon seviyeleri de uygun egzersiz süresinin belirlenmesinde önemlidir. Testosteron, erkekler ve kadınlarda kas gelişimi ve gücü için önemlidir. Ve vücut, geç antrenman sırasında sabah egzersizlerinde olduğundan daha fazla testosteron üretir. Ayrıca, yağ depolanmasına ve kas dokusunun azaltılmasına yardımcı olan stres hormonu kortizolü, sabahları doruğa ulaşır, gün boyunca ve egzersiz sırasında azalır. Bunlar öğleden sonra yapılabilecek antremanlar için bulduklarımız. Birde sabah antremanının faydalarına göz atalım.

Sabah spor yapmanın avantajları

Sabah egzersizleri tutarlı bir rutin uygulamak için daha kolaydır. Öğleden sonra ve akşam yapılacak spor için gün ilerledikçe başka sorumluluklarla çatışma ihtimalleri daha yüksektir.

Sabah antrenmanları da stressiz bir gün için iyi bir seçenek olabilir. Egzersiz kalp atış hızını ve vücut ısısını artırdığından, akşam saatlerinde çok geç saatlerde (genellikle saat 20’den sonra) spor yapmak uykuyu bozabilirken, sabah saat 7’de yapılan spor insanların daha fazla uyumasına yardımcı olabileceğini araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Son olarak, yapılan bir çalışmada, 45 dakikalık ılımlı sabah egzersizinin (koşu bandında koşturmak gibi), egzersiz yaptıktan hemen sonra iştahı engellemeye yardımcı olduğu bulundu. Araştırmalar ayrıca insanların sabah yaptıkları spor ile yüzde 20’ye kadar daha fazla yağ yakabileceklerini gösteriyor.

Spor saat kaçta yapılmalı?

Sonuç olarak, iki zaman dilimininde kendine göre avantajları bulunmakta. Ne zaman olursa olsun gerçekçi ve tutarlı bir egzersiz programı uygulamak en önemlisidir. Örneğin vaktiniz ikisinede uyuyor aynı zamanda kilo vermek istiyorsunuz. Bu durumda sabah yapacağınız egzersiz sizin için çok daha faydalı olabilir. Yapacağınız spor, size her türlü fayda sağlayacaktır. Siz sadece sporu kırılmaz randevu olarak görün ve ne olursa olsun o gün sporunuzu yapmaya özen gösterin.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap