1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Spor yaparken müzik

Spor yaparken müzik

spor yaparken müzik

Araştırmalar sürekli olarak müzik dinlemenin sporcuları “bedensel farkındalıklarından” uzaklaştırdığını kanıtlamıştır. Yakın zamanda spor yaparken müzik dinlemenin, sadece dinlemekten ibaret olmadığını aynı zamanda kişinin o anki ritmine göre müzik seçmesinin hem mental hemde bedensel açıdan egzersizine daha iyi efekt yaptığı gözlenmiştir.

Spor yaparken müzik dinlemenin önemleri:

1. Müzik dikkatinizi dağıtabilir

22 - Spor yaparken müzik

Spor yaparken müzik dinlemek dikkatinizi dağıtabilir derken burada kastettiğimiz nokta iyi anlamda bir dikkat dağınıklığı. Yaptığınız hareketleri ve harcadığınız eforu daha az farketmenizi sağlıyor. Böylece yaptığınız tekrarları daha kolay yapabiliyorsunuz. Guardian’ ın araştırmasına göre spor yaparken müzik dinlemek performansı %15′ e kadar arttırabiliyor.

2. Daha fazla çabalamanızı sağlıyor

44 - Spor yaparken müzik

2010 yılında yapılan bir çalışmada, bisikletçilerin hızlı tempoda müzik dinleyen deneklerin yavaş tempo müzik dinleyenlere göre daha fazla çalıştıklarını ortaya koymuştur. Ama çok hızlının da aksine ters bir etki de bulunduğunu, dakikada 120 ila 140 kalp ritmi atışı arasındaki şarkılar (bpm) orta derecede egzersiz yapanlarda maksimum etkiye çıkarabiliyor.

3. Sizi moda sokar

33 - Spor yaparken müzik

Herkesin size “moda” sokacak şarkının olduğu ve neden işe yaradığı konusunda bilimsel kanıtlar mecvut. Belirli şarkıları, genellikle Rocky’yi ilk kez izlediğiniz gibi, orijinal olarak duyduğumuz bağlamla ilgili olan anılarla ilişkilendiriyoruz. Bu hafızayı veya hatta şarkıcının duygularını kanalize etmek şarkının sizin üzerinizde motivasyon gücünü artırdığını ve fiziksel performansı arttırdığını göstermiştir.

4. İyi bir şarkı temponuzu korumaya yardımcı olur

5 2 - Spor yaparken müzik

Antrenman müziğinizin ritmi, beynin motor alanını ne zaman hareket ettireceği konusunda uyarır, böylece koşu ya da ağırlık kaldırma gibi egzersizlere yardımcı olur. Bu enerjimizi daha verimli kullanmamıza yardımcı olur, çünkü düzenli bir tempo tutmak vücudumuzun tepkisini arttırır.

5. Harekete geçmenizi sağlar

Seni harekete geçiren ritmi istesende gerçekten durduramazsın! Araştırmacılar, müziğin sizi etkileyen niteliklere sahip olduğunda, beyinizin bu durum karşısında heyecanlandığını ve dinleyicide harekete geçme hissine neden olduğunu buldu. Yani sizi uyaran şarkı sayesinde antremanlarda daha istekli ve düzenli hareketler yapıyorsunuz ve hatta dans etmek istiyorsunuz. Temel olarak, oynatma listenizin sizi harekete geçirme kabiliyeti vardır, antrenman programınız ne kadar ağır olursa olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap