Stres Yaşam

Stres İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

stres ile başka çıkmanın 5 yolu

Bazı günler kendinizi çok stresli hissedebilirsiniz. Bu durumu, kötü geçen bir toplantı ya da arkadaşlarınızla yaptığınız bir tartışma tetikleyebilir. Stres tetikleyicileri söz konusu olduğunda, liste sonsuzdur.

Arizona’da Scottsdale’de lisanslı bir psikolog olan Farrah Hauke ​​“Stres birçok günlük olaydan kaynaklanıyor” diyor. “Kronik endişe, olumsuz düşünme – mümkün olan en kötü senaryoyu felakete sokma, iyi uyumama, iyi yememe, olayları ifade etme ve ele alma, baskı altında kalma ve görmezden gelme, toksik çalışma ortamları, kötü niyetli ilişkiler, erteleme, sağlıksız yaşam gibi nedenlerdir.”

Gün boyunca stresli hissettiğini bildiren bir çok insandan biriyseniz, derin bir nefes alın. Bu yazımızda günlük stresi daha iyi hale getirmek için uzmanların önerilerini inceleyeceğiz.

1- MEDİTASYON VE DİKKAT

Düzenli bir meditasyon uygulamasının, sizi daha iyi bir sporcu yapmaktan, stres düzeyini önemli ölçüde düşürmeye kadar bir çok önemli faydası vardır. Psychoneuroendocrinology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, art arda üç gün boyunca dikkat eğitimi verilen insanlar, stresli bir görevle karşılaştığında daha sakin hissettiler.

Lara Pence, “Günün başında ve günün sonunda 10 dakika boyunca meditasyon yapmak bizi rahatlatmaya yardımcı oluyor” diyor. “İnsanlara ve durumlara sürekli tepki verirken kendimizden kopmuş hissediyoruz. Sanki hayat üstümüze geliyormuş gibi. Herhangi bir dikkat dağıtıcı olmadan oturup, zihni susturup düşüncelerimizi gözlemlediğimizde, düşüncelerimizin bizi kontrol etmesinin aksine düşüncelerimizi nasıl kontrol edebileceğimizi görebiliyoruz. ”

2- GÜNE FARKLI BAŞLAYIN

Her ne kadar hafta boyunca alarm ile uyanmak bir zorunluluk olsa da, bu sabah uyanmanın zorlayıcı bir deneyim olması gerektiği anlamına gelmez. Gününüzü sizi strese sokacak şekilde başlatmamak için sabah saatlerinde yapacağınız basit işler olsun.

E-postanızı hemen kontrol etmek kalp atış hızınızı artırıyorsa, uyandığınızda yapacağınız ilk işin e-posta kontrol etmek olmasına izin vermeyin. Yataktan kalk ve önce biraz çay iç. Ya da zevk aldığınız bir kitaptan bir paragraf okuyun. Gününüzü geciktiriyormuş gibi hissetmenize rağmen, bu 5 dakikalık basit rutinler aslında uzun vadede sizi daha üretken kılıyor.

3- KAĞIDA BİR ŞEYLER YAZ

Çalışmalar, kağıda bir şeyler yazmanın, bağışıklık hücresi aktivitesini artırabileceği gibi hafızayı da iyileştirebileceğini, daha iyi uykuya hazırlanacağını ve hatta rahatlamamıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Pence, stresi uzak tutmak için basit bir egzersiz öneriyor: Şu anda sizi strese sokan şeyi yazın, sonra kırmızı bir kalemle çizin. Bu bize yeni bir yaklaşım benimsememizi şart koşuyor.

Bir insan ancak fedakarlık yoluyla başarıya ulaşabileceğine dair bir inanca sahip olduğunda, daha fazla stresi tolere ederek, başarıya ulaşmanın fedakarlık olduğunu düşünür. Örneğin: “Başarılı olmak için çok çalışmalıyım ve saatlerce çalışmalıyım.” diyen bir inancı aşarsanız ve onu “başarımın kendime hakim olmaktan gelir” diyerek yeni bir inançla değiştirirseniz, daha iyi sonuç alabilirsiniz.

4- FİZİKSEL AKTİVİTE YAPIN

Fiziksel aktiviteyi hareket halindeki meditasyon olarak düşünün. Araştırmalar, egzersizin, ter attığımız anda vücutta meydana gelen kimyasal reaksiyonlardan dolayı depresyon ve endişe duygularını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Beyninizin endorfin denilen iyi hissettiren nörotransmiterlerini serbest bırakmaya yardımcı oluyor. “Hiç kimse bir antrenmandan pişmanlık duymuyor

5- İNSANLARLA BAĞLANTI KUR

Bugünün dijital çağında, insanlar bir ekranın arkasından her şeye erişebilir. Ancak, birisiyle birlikte zaman geçirmek, ruh halinizi büyük ölçüde etkileyebilir ve stres hissini hafifletebilir. Dünyanın sonu bile olsa onlarla zaman geçirebileceğini hissettiren bir veya iki kişiyi bulmaya çalışın. “Kahve alın, yürüyüşe çıkın, birlikte yiyecek alın – farketmez. Sadece onlarla olun. Beyniniz sizi ödüllendirecek ve stres sorunu yaşamayacaksınız.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yerde uyumak sırtımız için daha mı iyi?

Bahadır

Stresin Sağlık Üzerinde 5 Etkisi

Bahadır

Yoga Türleri Hakkında

Mustafa

Bir yorum yap