Stres Yaşam

Stresin Sağlık Üzerinde 5 Etkisi

Stres sağlığımızı etkliyor

Bunu muhtemelen daha önce de duymuştunuz, ama tekrar söylüyoruz: Stresin etkileri hem ruh sağlığınıza hemde fiziksel sağlığınıza zarar verebilir. Stres sadece ruh hali ve ruh sağlığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda uzmanlar ve yapılan araştırmalar tarafından da belirtildiğine göre, kalp hastalığı, insülin direnci ve kronik rahatsızlıklar gibi önemli bir çok sağlık problemi ile doğrudan ilişkilidir.

Stres, aklınızda olan sizin kurguladığınız bir şeu değildir. Beden ve beyinde yer alan karmaşık, fizyolojik bir süreçtir. Vücudun strese cevabı herzaman aynıdır. İster araba kazasından, ister bir hastalıktan dolayı stres yapın. Vücut buna aynı şekilde cevap verecektir.

Uzmanlar, duygusal stresin çok çeşitli sosyal, ekonomik ve sağlık sorunlarına yer açtığını belirtiyor. Duygusal stres, anksiyete ve depresyon gibi akıl sağlığı sorunlarından, büyük bir çok kronik problemde rol oynar.

Stresin tüm sağlık etkilerini göz önününde buldurarak, ne kadar önleyici önlemler alıyorsunuz? Strese karşı dikkat etmeniz için, stresin hem fiziksel hemde zihinsel olarak etkileyebileceği beş sinsi yolu sizler için listeliyoruz. Okumaya devam edelim.

Stres sağlımızı olumsuz etkiliyor

1. Karın rahatsızlıkları

Sence karın üzerinde hasara yol açan şeyler sadece yağlı burgerler ve milkshake’ler mi? Stres, sağlıksız bir diyet olarak karnınız için kötü olabilir.

Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, dişi fareler strese maruz kaldıklarında, bağırsak mikrobiyomunun – sindirim sisteminde yaşayan ve sindirimden bağışıklığa, uyku kalitesinden beyin sağlığına kadar her şeyi etkileyen trilyonlarca bakterinin, zarar gördüğünü bulmuşlardır. Bu farelerin beslenme şekline baktığımızda yüksek yağlı yiyecekler tükettikleri bulunmuştur. Araştırmacılar, bağırsaktaki bu değişikliklerin stres, duygudurum bozuklukları ve obeziteyi birbirine bağlayan bulmacanın bir parçası olabileceğini düşünüyorlar.

2. Egzersiz sonrası geç toparlanma

Daha güçlü olmak için kaslarınızı fiziksel olarak “streslendirmeniz” gerekiyor, bunu zaten biliyoruz. Ancak zihinsel stres vücudunuzun egzersiz sonrası yeniden toparlanma süresi üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Sporunuzu doğru yapıyor olabilirsiniz, ancak eğer stresi düzgün bir şekilde idare edemiyorsanız ya da uygun bir şekilde dinlenmiyorsanız, vücudun geri toparlanma süresi etkilenir.

3. Uyku sorunu

Yorgunluktan bahsetmişken, gece iyi bir şekilde dinlenememekten daha kötü birşey yoktur. Stres ayrıca uyku süresi algımızı da engelleme eğilimindedir. “Stres, aslında sahip olduğumuzdan çok daha az uyku aldığımızı düşünmemizi sağlıyor. Bazı durumlarda, 6 saat uyuyan bir insanın hiç uyumadığı hissini verebilir. Bu daha da stresli hissetmeye yol açabilir. Kötü bir uyku döngüsü sağlığınızı çok olumsuz etkiler.

4. Ağız Sorunları

Diş eti kanamaları, hassas dişler – evet, stres tüm bu sorunlara yol açabilir. Uluslararası Dişhekimliği Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, duyarlılık ve kanama gibi ağız sağlığı sorunları bildirenlerin, sorun yaşamayanlara göre daha yüksek stresleri vardır. Annals of Periodontology’de yayınlanan bir başka çalışmada, yüksek düzeyde mali stres yaşayan ve stresle başa çıkma becerilerinin zayıf olduğu kişiler yüksek düzeyde periodontal (diş eti) hastalığına sahipti.

5. Çene sorunları

Gergin hissettiğiniz zaman çene veya yüz kaslarınızı sıkıyor musunuz? Bu sadece istenmeyen kırışıklıklara yol açmaz, çenenizin ağrılmasına veya kilitlenmesine neden olabilir. Yüzünüzdeki ve çenenizdeki kasları gergin hale getirdiğinizde veya dişlerinizi sıktığınızda, eklem üzerine fazladan baskı uygularsınız, bu da ağrıya neden olabilir. Aslında, araştırmacılar stres, anksiyete ve depresyonun, bir çok çene problemine sebep oldupunu bulmuşlardır.

Stresten kutulmak için stresten kurtulma yolları yazımızı okuyabilirsin.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Alkol ile ilaç kullanımı

Bahadır

Stresten kurtulma yolları

Mustafa

İş yerinde sağlıklı yaşam

Mustafa

Bir yorum yap