Stres Yaşam

Stresten kurtulma yolları

stresten kurtulma yolları

Biyolojik stresin oldukça yeni bir keşif olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. 1950’lerin sonlarına doğru, endokrinolog olan Hans Selye ilk olarak stresi belirledi ve literatüre sundu. İnsanlarda stres belirtileri, Selye’ den çok önce vardı. Ancak keşifleri milyonlarca insanın stresle başa çıkmasına yardımcı olan yeni araştırmalara yol açtı. Stresten kurtulma yolları temalı konumuzda size bir liste derledik.

Müzik dinleyin

Stresli bir durumdan bıkmış hissediyorsanız, mola vermeyi ve dinlendirici müzik dinlemeyi deneyin. Sakin müzik çalmak, beyin ve vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, kan basıncını düşürebilir ve strese bağlı bir hormon olan kortizolü azaltabilir.

Çello ustası Yo-Yo Ma’nın Bach isimli parçayı çaldığı müzik rahatlatıcı müziğe örnek olarak verilebilir. Fakat klasik müzikten hoşlanmıyorsanız, okyanus veya doğa seslerini dinlemeyi deneyin. Sevimsiz gelebilir, ama müziğe benzer rahatlatıcı etkileri vardır.

stresten kurtulma yolları

Bir arkadaşınızı arayın

Stresli olduğunuzda, bir arkadaşınızı aramak ve sorunlarınız hakkında konuşmak size çok iyi gelir. Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle iyi ilişkiler, sağlıklı yaşam tarzı için önemlidir ve çok fazla stres altında olduğunuzda onlar yanınızda olacaktır. Bir dakika bile bir güven verici ses her şeyi perspektife koyabilir.

stresten kurtulma yolları arkadaş aramak

Kendinle konuş

Bazen bir arkadaşını aramak bir seçenek değildir. Bu durumda, kendinizle sakince konuşmak en iyi çözüm olabilir. Bu hareketi yaparak çıldırmış bir ruh hali aldığınızı düşünmeyin, sadece neden stres altında olduğunuzu, kendinizi daha iyi hissetmek için ne yapmanız gerektiğini ve en önemlisi her şeyin yoluna gireceğini söyleyin.stresten kurtulma yolları kendinle konus

Sağlıklı beslenin

Stres seviyesi ve uygun bir diyet yakından ilişkilidir. Stresli olduğumuz zamanlarda, genellikle iyi beslenmeyi bırakıp şekerli ve yağlı atıştırmalık yöneliriz.Meyveler ve sebzeler her zaman iyidir ve yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri olan balıkların stres belirtilerini azalttığı gösterilmiştir. Bir ton balıklı sandviç beynimizin ihtiyacı olduğu mükemmel bir besindir.

stresten kurtulma yolları saglikli beslen

Gülüp geçin

Kahkaha, ruh halini iyileştiren ve strese neden olan hormonlar olan kortizol ve adrenalini azaltan endorfin salgılar. Gülmek, sinir sisteminizi de mutlu etmenizi sağlar. Önerimiz: “Silly Walks Bakanlığı” gibi bazı klasik Monty Python kaynaklarını seyredin. Bu parodiler çok komikler ve gülmekten çatlayabilirsiniz.

stresten kurtulma yolları gulme

Çay iç

Büyük miktarda kafein, kan basıncında kısa süreli bir artışa neden olur. Ayrıca hipotalamus-hipofiz-adrenal aksınızın aşırı hızda çalışmasına neden olabilir. Kahve veya enerji içecekleri yerine, yeşil çayı deneyin. Yeşil çay kahveye göre yarıdan daha az kafein ve sağlıklı antioksidanlar içermesinin yanı sıra sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olan bir amino asit olan theanine içerir. Stresten kurtulma yolları dendiğinde akla ilk gelen maddelerden birisi yeşil çaydır.

stresten kurtulma yolları yeşil çay

İç huzura odaklan

Önerdiğimiz ipuçlarının çoğu anında rahatlama sağlar, ancak uzun vadede daha etkili olabilecek birçok yaşam tarzı değişikliği de vardır. “Dikkatlilik” kavramı, ruh sağlığına yönelik meditatif ve somatik yaklaşımların büyük bir kısmıdır ve modern psikoterapide popüler hale gelmiştir. Yoga ve Tai-Chi’den, meditasyon ve pilates gibi vücudu rahatlatıcı hareketler yapmak stresin bir problem haline gelmesini engelleyen fiziksel ve zihinsel egzersizler içermektedir. Stresten kurtulma yolları konusunda bu tip egzersizleri yapmak büyük önem taşımaktadır.

Egzersiz (bir dakika bile olsa)

Egzersiz, spor salonunda güç kaldırma veya maraton eğitimi anlamına gelmez. Ofis çevresinde kısa bir yürüyüş ya da iş başında mola vermek için ayakta durmak stresli bir durumda anında rahatlama sağlayabilir. Kanınızı hareket ettirmek, endorfin salgılar ve neredeyse anlık olarak ruh halinizi iyileştirebilir.

stresten kurtulma yolları egzersiz

Daha iyi uyu

Herkes stresin uykuyu ne kadar etkilediğini bilir. Ne yazık ki, uyku eksikliği de stresin ana nedenidir. Bu kısır döngü, beyin ve bedenin patlak vermesine neden olur ve zamanla daha da kötüleşir. Stresli olduğunuz durumlarda günde en az yedi ile sekiz saat aralığında uyuduğunuzdan emin olun. TV’yi daha erken kapatın, ışıkları kısın ve yatmadan önce rahatlamak için kendinize zaman verin. Stresten kurtulma yolları  listemizdeki en etkili stres yaratıcısı ve aynı zamanda çözümü olabilir.

stresten kurtulma yolları uyku

Nefes al

“Derin bir nefes al” tavsiyesi bir klişe gibi görünebilir, ancak stres söz konusu olduğunda en geçerli yollardan biridir. Yüzyıllar boyunca, Budist rahipler meditasyon sırasında düzgün bir şekilde nefes almanın yararları konusunda bilgililerdi. Üç ile beş dakikalık bir nefes egzersizi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayaklarınızı yere yaslayın ve dizlerinin üstüne oturun. Yavaşça ve derin nefes alıp verin. Göğsünüz tam olarak genişledikçe akciğerleriniz üzerinde yoğunlaşın. Sığ nefes alımı strese neden olurken, derin nefes alımı kanı oksijenlendirir, vücudunuzu merkezileştirir ve zihninizi temizler. Nefes al!

stresten kurtulma yolları nefes al

 

Stres ile baş edebilmek için diğer yazılarımızı merak ediyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kaç Saat Uyumalıyız?

Bahadır

Uyuyamıyor musun? Uyku Sorunu İçin Öneriler

Bahadır

Asperger Sendromu

Bahadır

1 yorum

Bir yorum yap