Sağlık

Tereyağı gerçekten daha iyi mi?

Tereyağı gerçekten daha iyi mi?

Taşlanmış kot pantolon gibi tereyağı da modaya döndü. Birçok insan sadece krema, süt ve bazen de tuz içerdiği için “tamamen doğal” olduğunu sever. Ancak, doğal olan her zaman, sağlıklı olmak anlamına gelmez. “Tereyağı gerçekten daha iyi mi?” sorusuna cevap arayacağız.

İşte tereyağı, sofra formaları ve diğer doğal alternatifler hakkındaki gerçekler burada – sizin için en uygun olana karar verebilirsiniz.

Şişman-sıska fizyolojisi yaratıyor

Tereyağının tadı harika, ama yağda kaloriler çok yüksek. Farklı gıdalar, her biri kendi kimyasal yapılarına sahip farklı yağ tipleri içerir: doymuş, trans yağ asitleri (‘trans yağ’), tekli doymamış ve çoklu doymamış.

Çok fazla doymuş yağ kalp hastalığınızın riskini artırır, çünkü kanınızdaki LDL (‘kötü’) kolesterol düzeyini artırır, bu da arterleri tıkayabilir.

Trans yağ, tereyağı, peynir ve et gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ve ayrıca, belirli gıdalarda doğru kıvamı elde etmek için sıvı yağları katı yağ haline dönüştüren hidrojenasyon adı verilen bir süreç sırasında da üretilebilir.

Trans yağ, LDL kolesterolü artırarak, kandaki HDL (‘iyi’) kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskinizi artırır. HDL kolesterol iyidir, çünkü LDL kolesterolün gelişmesini durdurmaya yardımcı olur.

Öte yandan, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar, doymuş ve trans yağlar yerine tüketildiğinde yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Tereyağını yiyebilirsin

Tereyağı yaklaşık % 50 doymuş yağ ve % 4 trans yağdan oluşur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir kişinin günlük diyetinin % 10’dan fazla doymamış yağ içermediğini (veya yediğiniz her 100 g gıda için 10 g doymuş yağ) ve% 1 trans yağ (veya 1 gr trans yağ için her 100 g gıda).

Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi (NHMRC) tereyağı ve tereyağı bakımından zengin gıdaları “isteğe bağlı ürünler” olarak sınıflandırır, bu da zaman zaman ve küçük miktarlarda tüketilmesi gerektiği anlamına gelir.

NHMRC çoğunlukla çoğunlukla (sağlıklı) çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar, sıvı yağlar, sıvı yağlar, fındık yağları içeren gıdalarla değiştirilmesini önermektedir.

Yüksek kolesterolünüz yoksa – doktorunuza emin değilseniz basit bir test hakkında soru sorabilirsiniz – ve tereyağı olmadan yaşayamazsınız, daha düşük doymuş yağ içeren markaları arayın. Bu bilgi için etiketi kontrol edebilirsiniz. Ve belki de modası bitmiş gibi tereyağı yemeyin: 1 çorba kaşığı tost ekmeğinizde 1 çay kaşığı tereyağı yeterlidir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Fındık, ceviz ve badem kalp sağlığı için iyidir

Bahadır

Kolesterol düşürme yolları

Mustafa

Obezite Hakkında Bilgi

Bahadır

Bir yorum yap