1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Testesteron Seviyesini Arttırma

Testesteron Seviyesini Arttırma

testeron

Testosteron (T) üreme sağlığından kemik mineral yoğunluğuna yardımcı olmak için birçok rol oynayan güçlü bir androjendir. Fitness sektöründe, güçlü vücut kompozisyonunun en önemli etkenlerinden biri olan testesteron seviyesini doğal yollar ile arttırmak için vücut yağ kütlesini azaltmak ve yağsız kas kitlesini artırmak gibi yollar denenebilir.

Bir vücut geliştirici ve aynı zamanda vücut gelişim uzmanı olan kişi tarafından yapılan bir çalışmada 10 kiloluk ağırlıklar ile çalışmada 600 mg dozdan sonra kas kütlesinde 7 gram artış olduğunu gösterdi. Bir diğer gerçek ise vücut kas kütlesi kazandıkça kas kütlesi kazanmak gittikçe zorlaşır. Bu durumda testesteron seviyesini ne kadar yüksek seviyede tutarsanız o kadar fazla kas kütlesi kazanırsınız.

Yüksek karbonhidrat diyetinin, kortizol seviyelerini kronik olarak düşürdüğü ve ayrıca Testesteron seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Bunların yanı sıra vücudunuzda bulunan Magnezyum(Mg) seviyenin düşük olması, testesteron seviyelesini ciddi şekilde düşmesine neden olabilir. Magnezyum, Testeseron’un biyolojik olarak kullanılabilirliğini arttırır ve serbest Testesterona bağlanır ve böylece vücuda entegre duruma gelir. Mg, SHBG’yi inhibe eder ve böylece kanda serbest Testesteron seviyesi yükselir.

Çinko, Testesteron üretimini uyaran Luteinizing Hormonu salgılamak için ön hipofiz bezine etki eder. Çinko ayrıca Testesteron’un östrojene dönüşümünü engelleyebilen ve serum Testesteron düzeylerini arttırdığı gösterilmiş olan bir aromataz inhibitörü olarak da işlev görür.

Son olarak, düzenli olarak seks yapmak ya da sadece cinsel olarak tahrik olmak, Testesteron düzeylerini önemli ölçüde artırabilir.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap