1. Ana Sayfa
 2. Uyku
 3. Uyku problemleri: Gençlerde telefon kullanımı

Uyku problemleri: Gençlerde telefon kullanımı

uyku problemleri

Ebeveynler çocuklarının çok fazla cep telefonu kullanmasından dolayı geceleri çok geç saatte uyudukları için çocuklarında uyku problemleri oluştuğunu söylüyorlar. Sosyal medyanın gençler tarafından fazlaca kullanılması ve gece geç saatlere kadar arkadaşları ile mesajlaşmalar, internette paylaşımları takip etmeler gibi nedenler gençler sabahları erken saatte uyanma sorunları ve uyku problemleri yaşıyorlar.

Araştırmalar neler söylüyor?

Michigan üniversitesi tarafından yapılan bir ankette, uyku problemi çeken gençlerin anne ve babalarının %43′ ünün cep telefonunu kullanırken uykuya daldıklarını, bu yüzden sosyal medyanın suçlanıldığı bulundu.

Ankete katılan ebeveynlerin %25′ i çocuklarının haftada bir veya iki gün uyku problemleri yaşadığını, %18′ inde ise bu rakamın 3 ve daha fazla gün ortaya çıktığını dile getirdiler. Genel anket sonuçları ise gençlerde ev ödevi veya diğer sosyal faaliyetler yüzünden düzensiz uyuyanların %43, okulla ilgili endişeler yüzünden %31, sosyal hayatla ilgili kaygılar yüzünden %16 ve tıbbi sorunlar nedeniyle uyuyamayanların %10′ luk gibi birden farklı nedenden kaynaklı olduğu görüldü.

Michigan’ daki C.S. Mott Children’s Hospital tarafından yapılan çocuk sağlığı hakkındaki hane halkı araştırmasında 13-18 yaş arasında en az bir çocuk sahibi 1018 ebeveynin katılımı ile gerçekleşti.

Sarah Clark: “Bu anket, gençler arasında uyku problemlerinin yaygın olduğunu ve ebeveynler elektronik alet kullanımından dolayı gençlerin gece geç saatlere kadar uyumadıklarına inanıyor.”

“Gençlerin telaşlı programları ve ev ödevi yüklerinin yanı sıra okul performansı ve arkadaş ilişkileri ile ilgili kaygılarını da ekledi. Ayrıca ebeveynlerin baskılarının da uyku problemlerini oluşturduğu ortaya çıktı.”

Uyku problemleri için doktor tavsiyeleri

Sık uyku problemleri olan gençlerin yüzde 40′ ı ve ara sıra uyku problemi olan gençlerin yüzde 22′ si problemlerinin çözümü hakkında bir doktor ile konuştuklarını söylüyor. Doktorlara danışan ebeveynler, uzmanlardan alınan en iyi tavsiyelerin elektronik alet ve cep telefonlarını yatma saatlerinde kullanımının bırakılmasını (yüzde 72), düzenli bir uyku programına bağlı kalınmasını (yüzde 64), gün içerisinde alınan kafeinin sınırlandırılması (yüzde 47) olduğunu dile getirdiler . Gençlerin yüzde 28’i ise, uyku problemlerini gidermek için bir çeşit ilaç denediğini söylüyor.

Clark “Yetersiz ya da bozulan uyku, gençler için mizacın ve sinirliliğin ötesine geçen uzun süreli sağlık etkilerine sahip olabilir. Uykusuz gençler, okulda yoğunlaşmakta zorluk çekebilirler ve yetersiz uyku da, obeziteden depresyona kadar değişen sağlık sorunları doğurabilir. ” diyor.

SocialMediaGame - Uyku problemleri: Gençlerde telefon kullanımı

 

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (4)

  1. intersect_avatar
   3 sene önce

   Çocuklarda uyku problemi genel bir sorun evet. Uyku problemine dikkat edilmesi gerekiyor. Güzel makale.

  2. intersect_avatar
   3 sene önce

   Gayet başarılı bir yazı olmuş hocam. Telefon kullanımının uyku düzenini bozduğu aşikar. Ancak daha kücük yaşlarda ailelerin çocuklarını oyalamak için ellerine tutuşturduğu telefonlar daha küçük yaşlarda telefon bağımlılığı yaratıyor aslında hocam. Bu durumda telefonsuz uyuyamayan gençlere oluşmasına neden oluyor.

  3. intersect_avatar

   Benimde uyku problemim var çağımızın hastalığı bilgisayar telefonla uğraşırken uyku düzeni kalmıyor. Doktor tavsiyelerini beğendim işime yarayacak.

  4. intersect_avatar

   Malesef bende geceleri en az 1 saat yatakta telefonla uğraşıyorum. Konudaki tavsiyeleri deneyip sonucu paylaşacağım

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir