Supplements

Vitamin kullanımı doğru mu?

Amerikalılar yılda 30 milyar dolarlık vitamin ve takviye kullanıyorlar. Gerçek şu ki, çoğu gereksizdir ve vitamin kullanımı hakkında bazı bilinmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ilk soru “Vitamin kullanımı doğru mu?” olmalıdır.

Vitamin almayı düşünmek için birkaç nokta:

Vitaminler hakkında çok yanlış bir inancımız var: “Yardım edebilirler, ama zarar veremezler”. Bu tamamen doğru değil. Birçok vitamin ve takviye, boyalar ve hidrojenlenmiş yağlar gibi “diğer” bileşenler içerir. Bilinen bir kanserojen olan titanyum dioksit, makine içerisindeki vitaminlerin üretimini arttırmak için sıklıkla “akış maddesi” olarak kullanılır. Düşük kaliteli içerikler, kurşun ve cıva gibi ağır metalleri barındırarak maliyetten tasarruf etmek için kullanılır – maalesef balık yağı takviyelerinde çok yaygındır.

Multivitaminlerin “çok pahalı idrar yarattığını” söyleyen birçok kişi var. Bir vitamin almak sağlıklı bir diyet yerine geçmez. Vitaminlerin çoğu tuvalette atılır – ya vücudumuzda bu vitaminin yeteri kadar olması ya da vücudun çeşitli nedenlerden dolayı onu emmesi mümkün değildir.

Bazı vitaminler vücut tarafından depolanır – ve belirli bir eşiğin üzerindeki birikirse toksik hale gelebilir.
İnsanların vitaminleri seçmeden önce doktorlarına danışması gerekir. Evet, belirli koşullara müdahale edebilirler ve kesinlikle alerjenler içerebilirler.

D vitamini

Herkesi D vitamini almaları konusunda tıbbi sağlayıcılarına danışmaya teşvik ediyorum. Vücutta D vitamininin hayati rolleri var ve çoğu insan D vitamini eksikliği çekiyor. Güneşten korunma, daha az güneş ışığına maruz kalan bir yerde yaşamak, yiyeceklerimizden yeterince D vitamini almak zor … D vitamini desteğine ihtiyacımız olan birçok neden var. Bununla birlikte, birçok marka D2 ile üretilir; bu, D3’e dönüştürmek için vücutta ilave bir adım gerektirir. D3 takviyesi almak için doktorunuza danışın danışın.

Oksidatif Stres: Antioksidanlarımızı almak beslenme ve takviyemizin hayati bir parçasıdır. Doğru dozaj ve çeşitli antioksidanlar redoks durumumuzu dengeleyebilir – Reaktif Oksijen Türlerinden (ROS) oksidatif stres seviyelerimiz ile antioksidanlar arasındaki denge. Oksidatif stres tüm kronik hastalıklarımızın kökenindedir … diyabet, kalp damar hastalıkları, depresyon, birçok kanser, maküler dejenerasyon, bilişsel bozukluk … Gıdalarımızdan antioksidanlar almak (renkli meyveler ve sebzeler iyi bir başlangıçtır) takviye sağlığımıza yapılan en iyi yatırımdır. Sorun şu ki antioksidanları sağlamaya yönelik çoğu vitamin, kalitesiz olabilir, iyi emilmez, oksidatif stresi azaltmak için neredeyse yeterli değildir ve hastalığı önleyecek kadar etkili olacak antioksidanlar yelpazesine sahip değildir.

Bir yorum yap