Beslenme ve Diyet Sağlık

Vücudu Sağlıklı ve Fit Tutmak İçin Tavsiyeler

Vücudu Sağlıklı ve Fit Tutmak İçin Tavsiyeler

Sağlıklı ve fit bir vücut için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Günlük hayatta yaptıklarınızı kontrol edin ve aşağıdaki maddelerle karşılaştırın. Gözünüze yanlış gelen davranışlarınızı değiştirin. İşte size sağlıklı ve fit bir vücut için dikkat etmeniz gereken 10 önemli tavsiye;

Vücudu sağlıklı ve fit tumak için 10 tavsiye

1. Akşam yemeğinden sonra yediklerinize dikkat edin

Enerji düzeyinizi sabit tutmak ve tok hissetmek için gün boyunca dört ile beş saatte bir yemeye çalışın. Akşam yemeğinde ağır beslenmemeye dikkat edin. Yapılan araştırmalar sabahları krallar gibi kahvaltı yapan, öğlende güzel bir şekilde yemeğine yiyen ve akşam yemeğinde sadece tokluk hissi için hafif yiyerek yaşayan insanların daha sağlıklı olduğunu bulmuştur. Akşam yemeğinden sonra mümkün olduğu kadar birşeyler yemeyin. Yiyeceksenizde çok hafif atıştırmalıklar yemeye dikkat edin. Geç saatlerde fazla yemek yemek uyku düzenimizi ve kilo verme çabalarımızı büyük ölçüde etkiliyor. İdeal olarak yatmadan 90 dakika önce hiçbirşey yemeyin ve sadece su tüketin.

2. Su içmeyi ihmal etmeyin

İç mekanda çok fazla zaman geçirirseniz, muhtemelen fazla terlemezsiniz ve sıvı alımını unutabilirsiniz. Güne 2 bardak su ile başlayın ve gün içerisinde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

3. Hızlı yemek yemeyin

Yudumlarınız arasında az miktarda sıvı tüketin ve mutlaka yavaş yemeye özen gösterin. Her öğünde çiğnemeniz gereken besinler olsun. Aceleniz yoksa bir porsiyonu ikiye bölün ve önce bir kısmını yiyerek 5-10 dakika bekleyin ve ardından diğer yarısını yiyebilirsiniz. Restoran mantığı gibi ilk salata ile başlayabilirsiniz. Hafif tokluk hissi başladığı an yemeyi kesin.

4. Yiyecekleriniz kolay ulaşılır olmasın

Gün boyu kolay bir şekilde erişebileceğiniz besinler varsa ve bunları sık sık tüketiyorsanız. Dikkat edin, mümkün olduğu kadar bu besinleri azaltın. Az az yediğinizi düşünebilirsiniz ama fark etmeden fazla yiyebilirsiniz. Çantasında ve dolabında sürekli çikolata bulunduran insanların bunu alışkanlık haline getirip sık sık yedikleri gözlemlenmiştir. Bu tarz zararlı besinler yerine elma, muz gibi meyvelere yönelin. Evde, daha az sağlıklı yiyecekleri gözlerden uzak tutun ve tezgahınızda güzel bir meyve tabağı hazırlayın.

5. Büyük tabak kullanmayın

Bir çalışmada, daha büyük tabaklar verilmiş olan kampçıların, daha küçük olanlara göre %16 daha fazla tahıl yedikleri bulunmuştur. Bu çalışmaya göre ufak tabakları kullanmaya dikkat edin. Dondurma, küçük bir kasede olsa bile lezzetlidir.

6. Tükettiğiniz sıvıların kalorisinide göz önünde bulundurun

Çok fazla kahve kahve içiyor musunuz? Şekerli çay? Limonata? Yaz kokteylleri? Lezzetli olabilirler, ama eğer şeker kullanıyorsanız onlar da uzun bir süre için tok hissettirebilecek boş kalorilere sahiptirler. Az yağlı sütle her zaman buzlu kahve içebilir, yeterki şeker kullanmayın. Çayı, kahveyi şekersiz içmeye çalışın. Limonota bile şekersiz gayet lezzetli olabilir. Bıraktıktan 20-30 gün sonra emin olun şekerli şeyler size kötü gelecektir.

7. Tuzu azaltın

Eğer tuzlu atıştırmalıklar sizin işinizse, patates cipslerinin tek seçeneğiniz olmadığını unutmayın. Pancar, brokoli veya havuçtan yapılmış sebzeli cipslere ne dersiniz? Tuz vücutta su tutar ve uzun vadede oldukça zararlıdır. Tuzu mümkün olduğu kadar azaltın. Tuz yerine sarımsak, soğvan veya çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

8. Azda olsa karbonhidrat tüketin

Fit bir vücudu korumak gibi bir hedefiniz varsa, karbonhidratı tamamen kesmenin çabalarınızı olumsuz etkileyebileceğini unutmayın. Bu, bir tabak dolusu makarna yiyeceğiniz anlamına gelmez, ancak tabağınızın dörtte birinin pirinç, makarna, patates, ekmek veya tahıl içermesi, kasların protein sentezi yapmasına ile yardımcı olur.

9. Aç karnına egzersiz yapmayın

Aç karnına egzersiz yapmak, kas yıkımına sebep olabilir. Vücudun enerji kaynağı olarak depolanmış yağ kullanabilse de, bazı yağsız kitle de kullanabilir – egzersiz yaptıktan sonra kendinizi fazla aç hissedip aşırı yeme eğilimi göstebilir.

10. Egzersiz yaptıktan sonra yemek yiyin

Yorucu bir antrenman yaptıysanız çok sayıda kalori kaybedersiniz, kalori açığı da yapıyorsanız, vücut enerji için yağları kullanır ve kilo verirsiniz. Ancak yoğun bir antrenman sonrası vücudun toparlanması için yakıta ihtiyacı vardır. Aksi taktirde kaslardan da kaybedersiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Duymadığınız 7 sağlıklı yiyecek

Mustafa

Alternatif terapiler

Mustafa

Bir yorum yap