1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Yaş Hurmanın Faydaları

Yaş Hurmanın Faydaları

yaş hurmanın faydaları

Yaş hurma, dünyanın bir çok tropikal bölgesinde yetişen hurma ağacının meyvesidir. Yaş hurma, başta islam ülkeleri olmak üzere dünya üzerinde çok popüler hale gelmiştir. Batılı ülkelerde satılan neredeyse tüm hurmalar kurutulur. Ancak hala bazı yerde yaş hurma popülerliğini devam ettirmektedir. Hurmalar görünümüne göre yaş hurma ve kuru hurma olarak ikiye ayrılır. Hurmalar ne kadar pürüzsüz bir yüzeye sahipse o kadar taze olduğunu anlarız.  Yaş hurma, yemesi oldukça kolay ve tadı lezzetlidir. Besin değerleri çok iyi olduğu için yaş hurmanın faydaları oldukça fazladır.

Hurmaların, yaş hurma ve kuru hurma olarak ayrıldığını söylemiştik. Yaş hurmalar, kuru hurmalara göre daha kısa sürede tüketilmelidir. İçerdiği nem nedeniyle daha çabuk bozulur. Yaş hurmaları hava geçirmez bir saklama kabı ile saklarsanız buzdolabında 8 ay, dondurucuda 1-2 yıl kadar taze kalabilir. Kuru hurmalar daha fazla raf ömrüne sahiptirler. Hava geçirmez bir kapta yıllarca dolapta durabilirler.Bu yazımızda yaş hurmanın faydaları üzerinde duracağız.

1. Yaş hurmalar daha düşük kaloriye sahiptir

Yaş hurmanın faydaları arasında daha düşük kaloriye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki 100 gram kuru hurma 284 kalori iken, 100 gram yaş hurma 150 kalori içerir. Aradaki iki kat fark göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Sağlıklı kilonuzu korumak istiyorsanız yaş hurma tercih etmelisiniz.

2. Antioksidan deposu

Yaş hurma, birkaç hastalığın riskini azalmaya yardımcı olur aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve hastalığa yol açabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerden korurlar. İncir ve kuru erik gibi benzer meyve türlerine kıyasla, tarihler en yüksek antioksidan içeriğe sahiptir.

Yaş hurma içerisindeki faydalı antioksidanlar;

Flavonoidler: Flavonoidler, enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir ve diyabet, alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerini azaltma potansiyeline sahiptir.
Karotenoidler: Karotenoidlerin kalp sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır ve ayrıca maküler dejenerasyon gibi göz ile ilişkili bozuklukların riskini de azaltabilir.
Fenolik asit: Antienflamatuvar özellikleriyle bilinen fenolik asit, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Beyin sağlığını geliştirir

Yaş hurmanın faydaları arasında ​​beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenebilir.

Laboratuvar çalışmaları, beyindeki interlökin 6 (IL-6) gibi enflamatuar belirteçlerin azaltılması için yararlı olabileceğini bulmuştur. Ek olarak, hayvan çalışmaları, beyinde plaklar oluşturabilen amiloid beta proteinlerinin aktivitesinin azaltılması için yararlı olabileceğini göstermiştir. Beyinde plaklar biriktiğinde, beyin hücresi ölümü ve alzheimer hastalığına yol açabilecek zararlar verirler. Farelerle yapılan bir çalışmada hurma ile beslenen farelerin, beslenmeyenlere göre daha az anksiyete ve yemeyenlere kıyasla daha iyi hafıza ve öğrenme yeteneği olduğu bulunmuştur.

4. Tatlı ihtiyacınızı giderir

Yaptığınız diyete ara sıra atıştırmalık olarak yaş hurma eklemeniz. Şeker krizlerini yenmenizde size yardımcı olabilir. Hem tatlı bir besin yeyip, hemde bir çok vitamin almış olursunuz. Üstelik herhangi bir çaba harcamanıza gerek kalmadan poşetinden çıkarıp, direk yiyebileceğiniz bir meyve. Bu nedenle işlerinizi hiç aksatmaz. Güzel bir atıştırmalıktır.

5. C vitamini kaynağı

Kurutulmuş hurmanın c vitamini değeri kalmaz ancak yaş humanın 100 gramında 30 mg c vitamini bulunur. 100 gram bir limonda 53 mg c vitamini olduğunu göz önüne alınca yaş hurmanın oranının çok da az olmadığını görebiliriz. Vücudun kendisi c vitamini üretemez ve dışarıdan almamız gerekir. Üstelik c vitamini bağışıklık üzerinde çok önemli rol oynar. Vücudun çeşitli hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. C vitaminin yararları saymakla bitmez.

Sonuç olarak yaş hurmanın faydaları

Yaş hurmanın faydaları azımsanacak gibi değildir. Uyguladığınız diyette güvenle yaş hurmayı katabilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı gidermekten, hastalıklarla savaşmaya kadar birçok faydası vardır. Ülkemizde daha çok kuru hurmaya değer verilir ancak yaş hurmaya da bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. admin_avatar

   Cok tesekurler guzel bilgi.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir