Sağlık

Yorgunluktan kurtulma ipuçları

Yorgunluktan kurtulma ipuçları

Açıklanamayan hafif yorgunluk veya yorgunluk vakalarının çoğu, genellikle ciddi sorunlara bağlı değildir ve kendiliğinden yönetilebilir. Hafif yorgunluk genellikle kısa ömürlüdür ve bazı basit ilaçlar tarafından kolayca üstesinden gelinir. Yaygın nedenler arasında yetersiz uyku, kötü beslenme ve diğer yaşam tarzı faktörleri yer almamaktadır. Yorgunluktan kurtulma ipuçları hayatınıza entegre olduğunda değişimi çabucak farkedeceksiniz.

Yorgunluğun hafif ve uzun vadede olması durumunda her zaman bir sağlık uzmanına danışın.

Yorgunluk sonucu ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar:

  • Kilo kaybı
  • Ağrı
  • Bağırsaktan kan kaybı
  • İştah kaybı
  • Depresyonda ya da aşırı endişeli hissetmek

Biraz daha sık yiyin

Gün boyunca enerjinizi sürdürmenin iyi bir yolu, daha az sıklıkla büyük bir öğün yerine, her üç ila dört saatte bir düzenli öğün ve sağlıklı atıştırmalık yemektir.

Egzersiz yap

Egzersiz yapmak için çok yorgun olabilirsiniz, ancak düzenli egzersiz uzun vadede daha az yorgun hissetmenizi sağlar ve daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Tek bir 15 dakikalık yürüyüş bile size bir enerji artışı sağlayabilir ve faydaları daha sık fiziksel aktivite ile artar.

Küçük bir miktar egzersizle başlayın. Her hafta, bisiklet veya hızlı yürüyüş gibi 150 ila 300 dakika arası orta yoğunluktaki aerobik egzersize önerilen hedefe ulaşıncaya kadar, haftalar ve aylar boyunca fiziksel aktivitenizi kademeli olarak geliştirin.

Kilo vermek

Vücudunuz aşırı kilo taşıyorsa, yorucu olabilir. Ayrıca yüreğinize fazladan baskı uygular, ki bu da sizi yorgunlaştırabilir. Kilo ver, kendini çok daha enerjik hissedeceksin. Sağlıklı beslenmenin dışında, kilo vermenin en iyi yolu daha aktif olmak ve daha fazla egzersiz yapmaktır.

Yeterli uyku almak

Kulağa apaçık geliyor, ama üçte ikimiz uyku problemleri yaşıyor ve birçok insan gün içinde uyanık kalmak için ihtiyaç duydukları uykuyu almıyor. İyi bir gece uykusu almayla ilgili bazı öneriler şunlardır: her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya, gün içinde uykusuzluğa düşmeden ve yataktan önce sıcak bir banyo veya duş almalısınız.

Kafeini kes

Yorgunluk hisseden herkes kafeini kesmelidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, üç haftalık bir süre boyunca tüm kafein içeceklerinin (ve buna kahve ve çay ve kolalı içecekler dahil) içilmesini yavaş yavaş durdurmaktır. Onsuz daha az yorgun hissetmek için bir ay boyunca tamamen kafein almamaya çalışın.

Kafeini kesmenin size baş ağrısı vereceğini görebilirsiniz. Bu olursa, içtiğiniz kafein miktarını daha yavaş bir şekilde azaltın.

Daha az alkol al

Akşam bir kaç kadeh şarap uykuya dalmanıza yardımcı olsa da, alkol aldıktan sonra daha az uyur. Ertesi gün sekiz saat uyuyunca bile yorulacaksın.

Yatmadan önce alkolü azaltın. Daha iyi dinlenecek ve daha fazla enerji alacaksınız. Tavsiye, erkeklerin ve kadınların düzenli olarak günde ikiden fazla standart içecek içmemesi gerektiğidir.

Avustralya standart içeceği 10 gr alkol içerir (12,5 ml saf alkole eşdeğer).

Daha fazla su iç

Bazen yorgun hissediyorsun çünkü gün boyu susuz kalıyorsun.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sağlıklı yaşam tavsiyeleri

Mustafa

Günde kaç fincan yeşil çay içilmeli?

Bahadır

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Bir yorum yap